Zadbane stopy to już nie fanaberia, a standard. Coraz więcej osób korzysta z usług pedikiurzystek i podologów – jedni chcą mieć idealnie pomalowane paznokcie, inni potrzebują specjalistycznej pomocy. Jeśli kochasz dbać o estetykę i zdrowie, jeden z tych zawodów może być dla Ciebie! Zobacz, czym różni się pedikiurzystka od podologa i sprawdź, czego nauczysz się na kursach w Żaku.
Czym zajmuje się pedikiurzystka?
Pedikiurzystka to specjalistka od pielęgnacji stóp i paznokci – dba o to, by były one nie tylko zdrowe, ale też piękne. Jej praca to nie tylko estetyka, ale i komfort klientów. Zajmuje się usuwaniem zrogowaceń, malowaniem paznokci i wykonywaniem relaksujących zabiegów. To trochę jak kosmetyczka, ale skupiona tylko na stopach.
Warto jednak pamiętać, że nie jest to to samo, co zawód podologa – ten drugi wymaga wiedzy medycznej i skupia się na diagnozie oraz leczeniu chorób stóp.
Co robi pedikiurzystka na co dzień? Obowiązki i zadania W codziennej pracy pedikiurzystka:
ocenia stan skóry i paznokci stóp,
wykonuje pedikiur kosmetyczny (skracanie paznokci, usuwanie naskórka, nadawanie kształtu),
maluje paznokcie (tradycyjnie, hybrydowo lub zdobi je według życzenia klienta),
wykonuje masaże i zabiegi pielęgnacyjne (np. peelingi, maski, kremy regenerujące),
dba o higienę i sterylizację narzędzi,
doradza klientom w kwestii pielęgnacji domowej lub ewentualnej konsultacji z lekarzem specjalistą.
Jaki trzeba mieć charakter i predyspozycje?
Praca z ludźmi, ich ciałem i emocjami – to codzienność w tym zawodzie. Jeśli masz cierpliwość, empatię, lubisz precyzyjne działania i chcesz pomagać innym – jesteś na dobrej drodze. Do tego przydadzą się zdolności manualne i zamiłowanie do estetyki.
Sprawdź, czy to coś dla Ciebie:
Czy lubisz pielęgnację i stylizację stóp?
Czy potrafisz zachować dyskrecję i empatię?
Czy jesteś dokładna i precyzyjna?
Czy interesują Cię zabiegi beauty lub podologiczne?
Gdzie pracuje pedikiurzystka?
Możliwości pracy jest wiele. Możesz zatrudnić się w:
salonie kosmetycznym,
gabinecie podologicznym,
SPA lub centrum odnowy biologicznej,
możesz też założyć własny gabinet lub oferować usługi mobilne – z dojazdem do klienta.
Ile zarabia pedikiurzystka?
Zarobki zależą od formy zatrudnienia, lokalizacji i oferty. Pracując na etacie, możesz liczyć na pensję od 5000 do 7400 zł brutto. Własna działalność? Tutaj wszystko zależy od liczby klientów i cennika – zabieg pedikiuru kosztuje od 80 do nawet 350 zł.
Kursy w Żaku – czego się nauczysz?
W Żaku możesz wybrać dwa kierunki/kursy:
Podologia – kurs roczny, który łączy pedikiur z wiedzą o zdrowiu stóp i paznokci. - https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/podologia
Technik usług kosmetycznych – dwuletnia szkoła policealna, po której możesz świadczyć szerokie usługi beauty, w tym specjalizować się w pedikiurze. https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych
Najczęstsze pytania (FAQ)
Czy dostanę legitymację?
Tak, jeśli zapiszesz się na szkołę policealną lub roczny kurs – otrzymasz legitymację uczniowską.
Jakie dokumenty są potrzebne do zapisu?
Potrzebujesz świadectwa ukończenia szkoły średniej (w przypadku szkoły policealnej) oraz dowodu tożsamości. Więcej o rekrutacji przeczytasz tutaj: https://zak.edu.pl/rekrutacja/11-jak-sie-zapisac-do-zaka
Czy muszę dostarczyć świadectwo osobiście?
Nie musisz – możesz je przynieść do sekretariatu lub przesłać kurierem.
Ciekawostki i takie tam
Pedikiur cieszy się powodzeniem u klientów i klientek, a osobom go wykonującym daje dużo satysfakcji. Jakie ciekawostki wiążą się z tą atrakcyjną profesją?
Paznokcie u stóp są dwa razy grubsze niż te u dłoni.
Niecałe 221 cm — tyle mierzyły łącznie najdłuższe paznokcie u stóp. Należały do pewnej Amerykanki, której wynik odnotowano w 1991 roku w Księdze Rekordów Guinessa.
Czy wiesz, że w starożytnym Egipcie już ponad 2000 lat p.n.e. stosowano pedikiur i manikiur? Już wtedy wiedziano, że o stopy warto dbać, skoro dzięki nim kroczymy, dokąd oczy nas poniosą.
***
Pedikiurzysta / podologia — kierunek dla Ciebie!
Obecnie Żak oferuje kierunki nauki:
Podologia — roczny kurs, na którym nauczysz się pedikiuru i dużo więcej o zdrowiu stóp i paznokci
Technik usług kosmetycznych — dwuletnia szkoła policealna, w której zdobędziesz zawód kosmetyczki pozwalający na świadczenie usług kosmetycznych w pełnym zakresie lub specjalizować się w pedikiurze.