Opiekun medyczny

w Łodzi

Cena:

0 zł

Czas trwania:

1,5 roku

Tryb nauczania:

Stacjonarny

Nauka na kierunku opiekun medyczny jest bezpłatna przy zachowaniu 50% frekwencji na zajęciach. W przypadku nieosiągnięcia w danym miesiącu minimalnej frekwencji słuchacz ponosi opłatę w wysokości 159 zł. O szczegóły zapytaj w sekretariacie Żaka.

i Masz pytania? Kliknij przycisk i umów się na spotkanie z doradcą, który udzieli ci szczegółowych informacji na temat nauki w Żaku.

Opiekun medyczny - podobnie jak lekarz, pielęgniarka czy farmaceuta - wykonuje zawód medyczny. Jego praca, w dobie żyjącego coraz dłużej, ale też szybko starzejącego się społeczeństwa, jest niezwykle ważna. To on codziennie niesie pomoc seniorom, osobom przewlekle chorym i niesamodzielnym.

W 2050 r. polskie miasta, także Łódź, niemal w połowie mogą stanowić osoby w wieku 60 lat i więcej. Dla porównania, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 r. wskaźnik ten wynosił niespełna 28 proc. Starzenie się społeczeństwa jest ogromnym wyzwaniem m.in. dla służby zdrowia. Także coraz powszechniejsze choroby cywilizacyjne sprawiają, że zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawody medyczne jest bardzo duże i cały czas rośnie. Potrzebni są nie tylko lekarze czy personel szpitala, który doraźnie zajmuje się pacjentami.

Seniorzy, osoby niesamodzielne oraz przewlekle chore wymagają opieki na co dzień. Kogoś, kto pomoże w czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, kto będzie w stanie rozpoznać problemy funkcjonalne i potrzeby biologiczne, kto będzie współpracował z lekarzem oraz pielęgniarką. A przede wszystkim kogoś, kto odpowie na potrzeby psychospołeczne, będzie przyjacielem i przewodnikiem po nowym etapie życia. Kogoś takiego jak opiekun medyczny.

Czym zajmuje się opiekun medyczny?

Opieka nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi wymaga nie tylko empatii, cierpliwości i komunikatywności. W równym stopniu potrzebna jest profesjonalna wiedza z zakresu wykonywania podstawowych zabiegów medycznych, procedur terapeutycznych, a nawet psychologii. Do zadań opiekuna medycznego należy zarówno pomoc przy czynnościach higienicznych, jak umycie głowy czy zmiana pieluchomajtek, ale także aktywizacja osoby chorej i zadbanie o jej dobrostan psychiczny. Opiekun medyczny powinien także monitorować stan zdrowia pacjenta.

W zawodzie opiekuna medycznego niezwykle istotna jest nie tylko umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale też rozpoznawania niepokojących symptomów. Jeśli stan zdrowia chorego będzie zdawał się pogarszać, opiekun medyczny powinien skontaktować się z lekarzem i w razie potrzeby - na zlecenie lekarza lub pielęgniarki - wykonać zabiegi i czynności medyczne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powinien pomóc choremu w dotarciu do gabinetu lekarskiego lub diagnostyczno-zabiegowego. Podczas badań może aktywnie asystować.

Ponadto opiekun medyczny m.in.:

-   pobiera krew żylną i włośniczkową oraz inne materiały do badań laboratoryjnych,

-   wykonuje czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D tzw. metodą Hoppe’a,

-   zna język migowy.

Jak zostać opiekunem medycznym w Łodzi?

Niezbędną wiedzę i umiejętności można zdobyć na kierunku opiekun medyczny w szkole medycznej Żak w Łodzi. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz każdy, kto chce zdobyć nowe kompetencje. Nauka trwa półtora roku, a zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Zwieńczeniem jest egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Uzyskanie pozytywnego wyniku skutkuje uzyskaniem świadectwa MEN oraz Certyfikatem szkoły Żak. Słuchacze tego kierunku otrzymują tytułu opiekuna medycznego. Od tego momentu mogą wykonywać zawód nie tylko w Polsce, ale całej Unii Europejskiej.

Aby zapisać się na ten kierunek wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej Żaka. Aby podpisać umowę nie trzeba odwiedzać siedziby szkoły. Nauka na kierunku opiekun medyczny jest bezpłatna.

Praca w Łodzi dla opiekuna medycznego

Możliwości, jakie rynek pracy daje opiekunom medycznym, są bardzo szerokie. Chociaż pierwsze skojarzenia to domy i ośrodki pomocy społecznej oraz hospicja - lista miejsc, gdzie można znaleźć zatrudnienie jest znacznie dłuższa. Otwierają ją szpitale, przychodnie i sanatoria. Opiekunowie medyczni mogą szukać pracy również w środowiskowych domach samopomocy czy jednostkach prowadzących grupy wsparcia. A to nadal nie wszystko.

Ogromne zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawód opiekuna medycznego jest na rynku prywatnym. W Łodzi działa kilkanaście prywatnych domów opieki dla seniorów i osób niesamodzielnych. Powstają także nowe, które potrzebują wykwalifikowanego personelu. Ponadto zatrudnienie można znaleźć u osób prywatnych, które chcą swoim najbliższym zapewnić profesjonalną opiekę w domu. Nierzadko mają miejsce sytuacje, gdy opiekun medyczny zajmuje się jedną osobą na pełen etat.

Pensja opiekuna medycznego w Łodzi zatrudnionego w podmiocie leczniczym (np. publicznym szpitalu) od 1 lipca 2023 r. wynosi minimum 5457,69 zł brutto. Kwota ta wynika z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.


Absolwent kierunku opiekun medyczny w Łodzi będzie przygotowany do

  • rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • doboru procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta;

  • współpracy z pielęgniarkami i lekarzami;

  • wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;

  • wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D - Metoda Hoppe;

  • wykonywania wybranych czynności na rzecz pacjenta dializowanego;

  • wykonywania wybranych czynności asystujących przy operacji;

  • asystowania pielęgniarce oraz udzielania wybranych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad pacjentem leczonym hemodializą, dializą otrzewnową i technikami pokrewnymi.

Gdzie szukać ofert pracy?

Osoby, które chciałyby wykonywać zawód opiekuna medycznego, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Specjalistów z tej dziedziny poszukują nie tylko domy opieki społecznej, ale też hospicja, sanatoria, a nawet przychodnie i szpitale. Opiekunów medycznych coraz częściej zatrudniają też osoby prywatne, które chcą zapewnić swoim bliskim profesjonalną opiekę.

Absolwent kierunku opiekun medyczny będzie przygotowany do

  • rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • doboru procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta;

  • współpracy z pielęgniarkami i lekarzami;

  • wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;

  • wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D - Metoda Hoppe;

Kwalifikacje, jakie zdobędziesz po zakończeniu nauki

Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14)

Dowiedz się więcej

V

Szczegółowe informacje

V